Franciszek II Rakoczy





















































Franciszek II Rakoczy


ilustracja

książę Siedmiogrodu
Okres
od 1704
do 1711
Poprzednik

Leopold I Habsburg
Następca

Karol VI Habsburg
Dane biograficzne
Dynastia

Rakoczy
Data i miejsce urodzenia

27 marca 1676
Borsi
Data i miejsce śmierci

8 kwietnia 1735
Redestos

Ojciec

Franciszek I Rakoczy
Matka

Ilona Zrínyi


Żona

Karolina Amalia Heska

Dzieci
Leopold Ludwik Jerzy
Józef
Jerzy
Karolina

Franciszek II Rakoczy (węg. II. Rákóczi Ferenc) (ur. 27 marca 1676 roku, Borša - zm. 8 kwietnia 1735 roku, Redestos) – największy węgierski magnat początku XVIII w., w latach 1703–1711 przywódca wielkiego powstania antyhabsburskiego na Węgrzech (tzw. powstanie Rakoczego), od 1704 do 1711 r. książę Siedmiogrodu.


Urodził się w ówczesnym komitacie zemplińskim (dziś w powiecie Trebišov w południowo-wschodniej Słowacji, nad samą granicą węgierską). Po swoich przodkach przejął tradycje walki o niepodległość Węgier. Był synem Franciszka I Rakoczego i hrabianki Heleny (Ilony) Zrińskiej. Dziadkami ze strony ojca byli Jerzy II Rakoczy i Zofia Batory. Zofia Batory to wnuczka Zofii Kostczanki i Stefana Batorego (bratanka króla polskiego). Dziadkowie ze strony matki to Piotr IV Zriński (Petar Zrinski) ban Chorwacji, Slawonii i Dalmacji oraz Katarzyna Zrinska z domu Frankopan.


Po upadku powstania Thökölyego i zdobyciu przez cesarskie wojska twierdzy Munkacz wraz z matką i rodzeństwem dostał się do niewoli austriackiej. Oddany pod opiekę jezuitów, został wychowany w duchu katolickim. W 1700 r., po powrocie na Węgry, wraz z Miklósem Bercsényim rozpoczął organizować spisek antyhabsburski. Próba nawiązania kontaktu z królem Francji nie powiodła się, a listy spiskowców do Ludwika XIV wpadły w ręce służb wiedeńskich. W 1701 r. Rakoczy został uwięziony. Przed niechybną śmiercią uratowała go żona, księżniczka Karolina heska, organizując mu ucieczkę z więzienia w Wiener Neustadt. Śladem Bercsényiego Rakoczy zbiegł do Polski, gdzie natychmiast podjął rozmowy z polskimi magnatami i posłami francuskimi. Po wybuchu powstania chłopskiego na północy Węgier, w 1703 zgodził się stanąć na jego czele.


Jeszcze z terenu Polski Rakoczy wydał odezwę "do wszystkich prawdziwych Węgrów (...) szlachciców i nieszlachciców", wzywając ich do walki "pro Patria et Libertate". 14 czerwca 1703 r. witany entuzjastycznie przez rzesze chłopskie przekroczył granicę węgierską w Karpatach. W krótkim czasie jego wojska obsadziły prawie cały Siedmiogród i Górne Węgry.


W 1704 r. stany siedmiogrodzkie obwołały go księciem Siedmiogrodu, a w 1705 r. sejm zwołany do miejscowości Szécsény ogłosił go księciem Węgier. Rozpoczął tworzenie regularnej armii, po czym w 1707 r. na sejmie w Ónod wystąpił z wnioskiem o detronizację Habsburgów w Królestwie Węgierskim i proklamację niepodległości Węgier. We wrześniu tego samego roku doprowadził do podpisania w Warszawie sojuszu węgiersko-rosyjskiego, chociaż ostatecznie nie przyjął rosyjskiej propozycji objęcia tronu polskiego.


Na rok 1707 przypadł okres szczytowej potęgi Rakoczego. Klęska w bitwie pod Trenczynem, w której sam dowodził, i kolejne przegrane bitwy doprowadziły do upadku powstania. Rakoczy musiał uchodzić do Polski. Jego osobiste pertraktacje z carem Piotrem Wielkim nie przyniosły pozytywnych rezultatów. Po klęsce powstania i odmowie uznania pokoju szatmarskiego(ang.) (zawartego w Szatmar w 1711 r.) zmuszony był do emigracji, mimo iż wcześniej cesarz obiecywał mu amnestię i zwrot skonfiskowanych dóbr rodowych. Przebywał w Polsce, Francji i wreszcie w Turcji, gdzie zmarł.


Rakoczy pozostawił obszerne pamiętniki i szereg rozpraw publicystycznych, w których komentował węgierskie dzieje. Tytuły zachował aż do śmierci. Jego prochy sprowadzono do ojczyzny w 1906 roku i złożono w katedrze św. Elżbiety w Koszycach.


Współcześnie uważany jest za jednego z węgierskich bohaterów narodowych.



Rodzina |


Franciszek Rakoczy poślubił we wrześniu 1694 roku w Kolonii księżniczkę Karolinę Amalię Heską-Rheinfels, córkę księcia Karola Heskiego, landgrafa na Rheinfels-Wanfried-Eschwege i jego drugiej żony Aleksandryny Julianny, hrabianki Leiningen-Dagsburg. W małżeństwie tym urodziło się czworo dzieci:



  • Leopold Ludwik Jerzy (Lipót Lajos György) (1696–1700);

  • Józef (József) (1700–1738);

  • Jerzy (György) (1701–1756);

  • Karolina (Sarolta) (1706–1706).


Po śmierci Karoliny w 1722 r. Franciszek nie ożenił się ponownie. Ród Rakoczych wymarł wraz z synem Franciszka Jerzym w 1756 r.



Linki zewnętrzne |



  • Ewelina Sikora, Wino królów – król win. Tokaj w służbie dyplomatycznej Franciszka II Rakoczego (1676–1735), w: Oblicza alkoholu w kulturze elit od średniowiecza do współczesności, red. J. Bubczyk, B. Hołub, J. Sołtys, Lublin 2015









Popular posts from this blog

Morgemoulin

Scott Moir

Souastre