Żyroskop laserowy
Żyroskop laserowy - przyrząd wykrywający ruch obrotowy ciał i określający ich prędkość kątową na podstawie pomiaru parametrów promieniowania laserów stanowiących składową tego przyrządu.
Zaletą żyroskopu laserowego jest czułość, która wielokrotnie przekracza wartość czułości żyroskopu mechanicznego.
Spis treści
1 Budowa
2 Działanie
3 Zastosowanie
4 Bibliografia
Budowa |
Żyroskop laserowy tworzy laser z rezonatorem pierścieniowym w układzie trzech lub więcej zwierciadeł tworzących obwód zamknięty. W takim układzie promieniowanie wymuszone rozchodzi się w obie strony, a interferencja fal tworzy układ fal stojących, zaś strumienie obu wiązek mogą wyjść na zewnątrz przez zwierciadło półprzeźroczyste tego rezonatora.
Działanie |
Jeśli układ się nie porusza, częstotliwość obu wychodzących wiązek jest jednakowa. Gdy układ obraca się w płaszczyźnie trójkąta (w przypadku rezonatora trójzwierciadlanego) to ruch jednego ze strumieni promieniowania laserowego zostanie przyspieszony, a drugiego opóźniony. Wskutek zjawiska Dopplera za zwierciadłem półprzeźroczystym pojawią się dwie częstotliwości, a na nieliniowym elemencie detekcyjnym można uzyskać częstotliwość różnicową, której wartość jest proporcjonalna do prędkości obrotu lasera pierścieniowego. To właśnie zjawisko pozwoliło na stworzenie żyroskopu laserowego.
Zastosowanie |
- nawigacja lotnicza
- nawigacja morska
- nawigacja kosmiczna
Bibliografia |
- Adam Dubik: 1000 słów o laserach i promieniowaniu laserowym. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1989, s. 318. ISBN 83-11-07495-X.